Φέτος συμπληρώνονται 40 Χρόνια από το 1ο Συριανό Καρναβάλι που διοργανώθηκε αρχικά στην Άνω Σύρο. Φυσικά για τον εορτασμό της επετείου των 40 Χρόνων σχεδιάστηκε και το ανάλογο λογότυπο.
Σύντομη ιστορία
Το Συριανό Καρναβάλι «Γεώργιος Σουρής» αποτελεί μια μοναδική εμπειρία με πολλές επιλογές για τον επισκέπτη. Οι εκδηλώσεις του εξαπλώνονται στα όμορφα χωριά της Σύρου με την παρέλαση των Καρναβαλιστών, καθώς και στον μεσαιωνικό οικισμό της Άνω Σύρου, απ’ όπου ξεκίνησε και εδραιώθηκε το Συριανό Καρναβάλι, με την αναβίωση του παραδοσιακού καρναβαλικού εθίμου τα «Ζεϊμπέκια». Το Συριανό Καρναβάλι ολοκληρώνεται με τη μεγάλη παρέλαση την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς, στο ιστορικό κέντρο της Ερμούπολης και τα παραδοσιακά Κούλουμα την Καθαρά Δευτέρα στις εξοχές της Σύρου. Και ενώ όλα δείχνουν πως το Καρναβάλι στη Σύρο έχει φτάσει στο τέλος του, την Τρίτη ακολουθεί μια ακόμα εκδήλωση που δεν είναι άλλη από το έθιμο του «Καψίματος του Καρνάβαλου» που αναβιώνει το έθιμο της τελευταίας αποκριάς των Καθολικών στην Άνω Σύρο με ακόμα περισσότερο χορό και τραγούδι.
Σύντομα θα ανακοινωθεί το επίσημο πρόγραμμα του.