Κυριακή 24 Ιουλίου 2016 | 19.30
Η Έπαυλη Τσιροπινά μέσα στον χρόνο
Η Μαίρη Ρώτα (Αρχαιολόγος), η Τερέζα Σκριβάνου – Δάσκου (Ιδιοκτήτρια Έπαυλης από 1966 έως 2000) και ο Ιωσήφ Στεφάνου (Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ) σε μια ομιλία που θα μας ταξιδέψει στην ιστορία της Έπαυλης Τσιροπινά.
Θα παρουσιάσουν ιστορικά στοιχεία της δημιουργίας της Έπαυλης, στοιχεία της αρχιτεκτονικής της δομής, καθώς και τη βιωματική εμπειρία της ζωής εντός αυτού του μοναδικού στη σύνθεση και στη μορφή κτιρίου.
Είσοδος ελεύθερη
Κυριακή 24 Ιουλίου 2016 | 21.15
Ανδριάννα Μπάμπαλη: Κουαρτέτο
Η Ανδριάνα Μπάμπαλη και μια εξ’ ολοκλήρου γυναικεία μπάντα, διασκευάζουν με το μοναδικό και μαγευτικό ήχο των εγχόρδων και του φλάουτου, κομμάτια από την προσωπική δισκογραφία της Ανδριάνας, αλλά και τραγούδια από όλο τον κόσμο.
Παίζουν: Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βασιλική Μαζαράκη, Μαρί Χασάπη, Εύη Μάζη
Είσοδος ελεύθερη
29 Ιουλίου – 28 Αυγούστου 2016
Αχιλλέας Δρούγκας και Μιχάλης Μακρουλάκης
Έκθεση Ζωγραφικής των μεγάλων εικαστικών Αχιλλέα Δρούγκα και Μιχάλη Μακρουλάκη με τίτλο “Διαδρομές σε νέα μονοπάτια”
Εγκαίνια: 29 Ιουλίου 2016 | 21:00
Ώρες Λειτουργίας:
10:00-14:00 και 19:00-22:00 (Κυριακή και Τετάρτη κλειστά)
1 – 6 Αυγούστου 2016
5ο Φεστιβάλ Ακορντεόν | Έκθεση και Εργαστήριο επισκευής οργάνων
Ώρες Λειτουργίας: 10:00-14:00 και 18:00-20:00
Είσοδος ελεύθερη
Τετάρτη 3 Αυγούστου 2016 | 21.00
5ο Φεστιβάλ Ακορντεόν: BaiLdSA
Βαλκανικός ήχος και τσιγγάνικες μελωδίες με punk αέρα δημιουργώντας ξεχωριστές μελωδίες.
Τιμή Εισιτηρίου 5€
Είσοδος ελεύθερη για παιδιά κάτω των 12 ετών
Τρίτη 9 Αυγούστου 2016 | 19.00
“Αγλάτι” της Ηλιοφώτιστης Παπαστεφάνου μαζί και ο κλόουν Popoman
Δυο θεάματα που συνδυάζονται σε μια κοινή παράσταση. Ο κλόουν Popoman θα απασχολήσει τους μικρούς μας φίλους κάνοντας ακροβατικά και μαγικά κόλπα, προκαλώντας το θαυμασμό και το γέλιο των παιδιών. Η παράσταση διανθίζεται με face painting.
Διοργάνωση – Επικοινωνία: www.ActionEsti.gr
Τιμή εισιτηρίου 7€
Το “Αγλάτι” επίσης την Τετάρτη 10 Αυγούστου 2016 στις 19.00 στο Κηπάριο Μεταμόρφωσης
Τιμή εισιτηρίου 7€
Σάββατο 13 Αυγούστου 2016 | 21.00
Παύλος Παυλίδης
Γνωστός στο ευρύ κοινό, σαν το κεντρικό πρόσωπο του συγκροτήματος θρύλος «Ξύλινα Σπαθιά», ο Παύλος Παυλίδης ξαναγυρνά στη Σύρο. Μετά τον Μάρτιο του 2008 και τις δύο ζωντανές εμφανίσεις του στο Θέατρο Απόλλων, που ηχογραφήθηκαν και κινηματογραφήθηκαν και κυκλοφόρησαν αντίστοιχα σε CD και DVD, έφτασε η στιγμή της επιστροφής.
Παρέα με τον Ορέστη Μπενέκα (πλήκτρα) θα μας παρουσιάσουν ένα ακουστικό πρόγραμμα αναδρομή σε όλη την μουσική πορεία του Π. Παυλίδη. Αξέχαστοι στίχοι και μελωδίες τόσο από την εποχή των Ξύλινων Σπαθιών όσο και από τη μετέπειτα δισκογραφία του, φτάνοντας έως και τον τελευταίο δίσκο που κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 2016 με τον τίτλο «Μια Πυρκαγιά σ’ένα σπιρτόκουτο».
Τιμή Εισιτηρίου: 10 (προπώληση) και 12€
17 – 24 Σεπτεμβρίου 2016
Μπουζάκη Μαίρη
Έκθεση Ζωγραφικής με τίτλο “Στα μάτια της Ψυχής”
Εγκαίνια: Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2016 | 19:00
Ώρες Λειτουργίας: 10:00-14:00 και 18:00-20:00