Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε στην παρουσίαση των έργων των ενηλίκων μαθητών του Πολυχώρου, το Σάββατο 1 Ιουνίου 2024, στις 8:30 μ.μ..
Τα έργα μας, Ζωγραφική και Κεραμικά, θα εκτεθούν στην κεντρική αίθουσα του Πολυχώρου στα Τάλαντα, ενώ στην πίσω αυλή θα απολαύσουμε την 1η βραδιά του καλοκαιριού παρέα με φίλους και μεζεδάκια.
Θα μπορέσετε επίσης να παρακολουθήσετε την τεχνική ψησίματος μιας παρτίδας Κεραμικών αντικειμένων των μαθητών μας, η οποία θα πραγματοποιηθεί από την εικαστικό Ελπίδα Γαδ. Η περίφημη τεχνική του Ρακού, παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην Σύρο από τον δάσκαλό της, τον Νάστο Παναγιώτη το 2014 και έκτοτε κάθε χρόνο, κλείνουμε τη χειμερινή περίοδο με αυτή την τελετουργική τεχνική. Τα στοιχεία της φύσης, Γη (πηλός), Φωτιά (στο πριονίδι), Αέρας (για το κρακελέ), Νερό (για το σβήσιμο) και Αιθέρας (χρώματα), συντελούν στα μοναδικά και απρόβλεπτα αποτελέσματα των υαλωμάτων που έχουμε χρησιμοποιήσει.
Σας περιμένουμε να περάσουμε όμορφα και να παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα των εργασιών μας για την χρονιά που περάσαμε και να γιορτάσουμε την νέα καλοκαιρινή περίοδο που μπαίνει, με το ποδαρικό της!!
Καλώς να ανταμώσουμε!
Σταυρός Ταλάντων, 84 100 Σύρος
Τ. 22810 75404, Κ. 697 3842 046
e-mail: helpisart@gmail.com
www.polichoros-syros.com