Τα σύνολα της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Σύρου-Ερμούπολης, παρουσιάζουν τη μουσική διαδρομή της σεζόν 2023-2024 μέσα από ένα ποικίλο ρεπερτόριο, ειδικό για φιλαρμονικές ορχήστρες.
Θέλοντας να προωθήσει και να επεκτείνει την πολιτισμική κληρονομιά του τόπου το 1869, ο Δήμος Ερμούπολης αποφασίζει να ιδρύσει τη Φιλαρμονική Δημοτική Εταιρεία Ερμουπόλεως με τον δάσκαλο εκείνης της εποχής Δελφίνο Σπινέλη. Η μουσική παιδεία γνωρίζει άνθιση το 1894 με την ίδρυση των Φιλόμουσων Σύρου από φιλόμουσους Ερμουπολίτες με στόχο τη διδασκαλία της ωδικής και οργανικής μουσικής, αλλά και την ίδρυση μιας φιλαρμονικής
μπάντας. Η Φιλαρμονική διευθύνεται από μεγάλους μουσικούς της εποχής και γίνεται γνωστή για τις υπαίθριες συναυλίες που οργανώνει στην Ερμούπολη, αλλά και τη συμμετοχή της σε πανελλήνιες εκδηλώσεις.
Αίθουσα «Κ. Τουλούπης», Άνω Μάννα
30/6/2024
Ώρα έναρξης 19:30
Είσοδος ελεύθερη