Στα πλαίσια της προσπάθειας για την βελτίωση της υγείας του κάθε ανθρώπου με φυσικές θεραπευτικές μεθόδους, το Πρότυπο Κέντρο Εναλλακτικών Θεραπειών “7 Lotus”, δημιούργησε μια σειρά επιμορφωτικών σεμιναρίων. Την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013 και ώρα 10:00 – 14:00 θα πραγματοποιηθεί το 5ο και τελευταίο σεμινάριο της σειράς, με τίτλο “Η δύναμη του νου”.
Την Κυριακή 24 Νοεμβρίου διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία το σεμινάριο “Αποτοξίνωσης σώματος και νου”, ένα γεγονός που μας χαροποιεί ιδιαίτερα καθώς βλέπουμε τις συμμετοχές του κόσμου στα σεμινάρια να αυξάνονται προοδευτικά. Ευχαριστούμε θερμά όλους εσάς που μας τιμήσατε με την συμμετοχή σας και που με τα καλά σας λόγια αποτελείτε την βασική διαφήμιση της δουλειάς μας. Για μια ακόμη φορά ευχαριστούμε τους χορηγούς αυτής της σειρά σεμιναρίων, κύριο Αλτουβά και κύριο Πρίντεζη, που κατά την διάρκεια όλων των εκδηλώσεων, προσφέρουν στους φίλους μας προϊόντα από τα καταστήματα τους “Βιολογικά Προϊόντα – Ευεξία” και “Αρτοποιείο Ντάνος” αντίστοιχα.
Οι βασικοί στόχοι των σεμιναρίων αυτών είναι: η γνωριμία ενός κόσμου με εναλλακτικό τρόπο ζωής και σκέψης, η βελτίωση του τρόπου αντιμετώπισης της δύσκολης καθημερινότητας καθώς και η εφαρμογή, έρευνα και μελέτη των φυσικών θεραπευτικών μεθόδων προάγοντας την σωματική, ψυχική και πνευματική υγεία του ανθρώπου.
Στην εποχή μας κυριαρχεί το άγχος, το στρες και οι γρήγοροι ρυθμοί της κοινωνίας. Ο άνθρωπος είναι αναγκασμένος να τρέχει διαρκώς για να προλάβει τα πάντα. Γι’ αυτό είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να χαλαρώνουμε σωστά, να σκεφτόμαστε θετικά ελέγχοντας τις σκέψεις μας, ώστε να πετυχαίνουμε τους στόχους μας και να ζούμε ευτυχισμένοι και σε αρμονία με τη φύση. Όλα λοιπόν ξεκινούν από τον τρόπο που σκεφτόμαστε.
Η θετική σκέψη είναι μια έννοια ευρέως χρησιμοποιούμενη, που όπως όλες οι έννοιες έχει κάποιον ιδιαίτερο ορισμό για τον καθένα μας. Μερικοί πιστεύουν ότι είναι συνώνυμο της υπεραισιοδοξίας, άλλοι της αισιοδοξίας, άλλοι της πίστης, άλλοι της αυτοπεποίθησης, άλλοι της ουτοπίας, άλλοι της δύναμης κτλ. Οι περισσότεροι όμως συμφωνούν ότι έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στην ζωή μας.
Είναι πολύ σημαντικό να παρατηρούμε κάθε στιγμή τις σκέψεις μας και να προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε τις αρνητικές με θετικές. Είναι πολύ σημαντικό να αναλάβουμε την ευθύνη και να μπούμε σε δράση, γιατί αξίζει πραγματικά τον κόπο! Πρέπει να έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας το: “ότι μπορείς να κάνεις αύριο, κάνε το σήμερα, ότι μπορείς να κάνεις σήμερα κάνε το τώρα!”. Πάντοτε η επιτυχία ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με την ευτυχία. Ο άνθρωπος αναζητούσε και αναζητάει τρόπους που θα τον κάνουν να πετύχει στη ζωή, έτσι ώστε να είναι ευτυχισμένος.
Στο σεμινάριο αυτό, θα μάθετε να εξουδετερώνετε τις αρνητικές σκέψεις με κατάλληλες ασκήσεις και τεχνικές και να πάρετε τη ζωή στα χέρια σας! Η θετική σκέψη βοηθά στη διαχείριση του άγχους και μπορεί ακόμη και να βελτιώσει την υγεία σας. Τα οφέλη που μπορεί να παρέχει η θετική σκέψη, σύμφωνα με μελέτες ερευνητών και ψυχολόγων ιατρών, είναι:
– Αυξημένη διάρκεια ζωής
– Χαμηλότερα ποσοστά κατάθλιψης
– Χαμηλότερα επίπεδα ψυχικής δυσφορίας
– Καλύτερη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος
– Καλύτερη ψυχολογική και σωματική ευεξία
– Μείωση του κινδύνου θανάτου από καρδιαγγειακή ασθένεια
– Καλύτερη ικανότητα αντιμετώπισης κατά τη διάρκεια δυσκολιών και περιόδων στρες.
Τα σεμινάρια απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες ανθρώπων και δεν χρειάζεται κάποια ειδική γνώση προς κατανόηση όσων αναφερθούν. Στοχεύουν να βοηθήσουν εκείνους που θέλουν να απλοποιήσουν την ζωή τους, να κινητοποιήσουν την αυτο – θεραπευτική ικανότητα του οργανισμού και να γνωρίσουν μεθόδους και τεχνικές που εξασφαλίζουν την εύρυθμη λειτουργία του.
Όλα τα σεμινάρια είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους, με διαφορετική θεματολογία και τεχνικές το καθένα και δεν είναι απαραίτητο κάποιος να έχει παρακολουθήσει τα προηγούμενα, προκειμένου να παρακολουθήσει εκείνο που τον ενδιαφέρει περισσότερο. Σκοπός των σεμιναρίων είναι να κατανοήσετε όσο το δυνατόν περισσότερο το πως λειτουργούν οι φυσικές θεραπείες και η ολιστική θεραπευτική και να ενισχύσετε τον οργανισμό όχι μόνο με την απλή ανακούφιση των συμπτωμάτων που σας ταλαιπωρούν, αλλά απέναντι στις πραγματικές αιτίες αυτών.
Αιτήσεις για συμμετοχή στο σεμινάριο θα γίνονται δεκτές
μέχρι και τη Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου στα γραφεία του Πρότυπου Κέντρου Εναλλακτικών Θεραπειών “7 Lotus”, Στ. Πρωίου & Δωδεκανήσου 12 από τις 18:00 έως τις 21:00 καθημερινώς ή μέσω τηλεφώνου στα: 6986486545 και 2281300933, καθώς και με προσωπικό μήνυμα στο
www.facebook.com/7lotus.gr.
Με εκτίμηση,
Η ομάδα του Πρότυπου Κέντρου Εναλλακτικών Θεραπειών “7 Lotus”
Διεύθυνση: Στ. Πρωίου & Δωδεκανήσου 12, Ερμούπολη
Τ.Κ. 84100, Σύρος
Τηλ: 2281300933, 6986486545