Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης, «Σύρος Πολιτισμός 2019», πραγματοποιείται η θεατρική παράσταση με τίτλο «Έτσι είναι… αν έτσι νομίζετε», στο θέατρο Απόλλων.
Η αλήθεια του Πόνζα είναι ότι έχει χάσει τη γυναίκα του, τη Λίνα, και ζει πια με τη Σοφία, τη δεύτερη γυναίκα του. Η πρώην πεθερά του, η κυρία Φρόλα, έχοντας υποστεί ισχυρό σοκ από το θάνατο της κόρης της, νομίζει ότι η δεύτερη γυναίκα του Πόνζα, η Σοφία, είναι η κόρη της. Είναι, όμως, έτσι τα πράγματα ή μήπως η αλήθεια της κυρίας Φρόλα είναι διαφορετική; Μήπως το ευαίσθητο νευρικό σύστημα του Πόνζα αναγκάζει την κυρία Φρόλα και την κόρη της να υιοθετήσουν ρόλους που ο ίδιος ο Πόζα έχει επιβάλει, ότι δηλαδή η Λίνα δεν είναι η Λίνα αλλά η Σοφία και η κυρία Φρόλα δεν είναι η νυν αλλά η πρώην πεθερά του Πόνζα; Και άρα, αφού δεν υπάρχει Αλήθεια, μήπως αυτή είναι η μόνη Αλήθεια;
Το «Έτσι είναι… αν έτσι νομίζετε» είναι μια σάτιρα ιδιοφυής και ποιητική, μαζί σαρωτική αλλά και γεμάτη οίκτο για την αδυναμία του ανθρώπου να απαντήσει στο εξής ερώτημα: Ποια είναι η αλήθεια;
Κάποιος είναι αυτός που νομίζει ότι είναι, αυτός που θα ευχόταν να είναι, αυτός που δηλώνει ότι είναι ή αυτός που οι άλλοι νομίζουν ότι είναι;
Σκηνοθεσία: Γιάννης Δεσύπρης
30/05 έως 02/06 και 29/07 έως 01/08
Ώρα έναρξης 21:00
θέατρο Απόλλων, Ερμούπολη
Τιμή εισιτηρίου: 6 και 8€