Un paese… Μια χώρα, ένα χωριό.
Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 20:00 το Plastico Gallery θα εγκαινιάσει την έκθεση φωτογραφίας του Θανάση Μπαξόπουλου.
Η έκθεση περιλαμβάνει αναλογικές και ψηφιακές λήψεις τραβηγμένες στην Ιταλική χερσόνησο τα τελευταία 20 χρόνια.
Όταν ρωτήσαμε τον φωτογράφο για τη σχέση του με την «Il Bel Paese» aka της Ιταλίας, μας είπε:
“Δε γεννήθηκα στην Ιταλία, ούτε σπούδασα ή έζησα πολύ καιρό εκεί, κι όμως… Σε ηλικία 12 ετών βγαίνοντας απ’ τα σύνορα της μικρής μου χώρας άνοιξε μια πόρτα στη μαγεία… Βενετία οι εικόνες της χαράχτηκαν βαθιά μέσα μου, κι ακολούθησαν η Ρώμη σαν φοιτητής, η Βερόνα, τα Cinqueterre, το Παλέρμο του φίλου μου του Alberto, το Μιλάνο του άλλου φίλου μου Alberto, η Νάπολη της Chiarra, το Κόμο του Vittorio. Και κάθε φορά η μαγεία ξαναρχόταν μαζί κι η αίσθηση του οικείου μαζί με τα τοπία του Visconti τις μουσικές του Nino Rota, τα μεταφυσικά κτίρια του De Chirico, τις αόρατες πόλεις του Italo Calvino κι όλα όσα μ’ έχουν σημαδέψει βαθιά… και για πάντα”.
Η έκθεση θα εκτίθεται στο Plastico Gallery έως τις 2 Ιουνίου.
Θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε να έρθετε αυτό το Σάββατο για ένα ξεχωριστό άνοιγμα όπου μπορείτε να απολαύσετε ένα ποτήρι κρασί με τον καλλιτέχνη και φωτογράφο.
Είσοδος ελεύθερη
Ωράριο λειτουργίας
Δευτέρα έως Πέμπτη 9-5 μ.μ., Παρασκευή και Σάββατο 8-5 μ.μ. & 8 μ.μ. – 1 π.μ.
Κυριακή κλειστά.