Και φέτος η τελευταία εβδομάδα του Μαΐου είναι αφιερωμένη στα μικρά βιβλιοπωλεία που για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ενώνονται και γιορτάζουν την Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων! Εάν είσαι μικρό βιβλιοπωλείο μπορείς τώρα να δηλώσεις συμμετοχή στη μεγάλη ανοιξιάτικη γιορτή του βιβλίου συμπληρώνοντας τη φόρμα που θα βρεις παρακάτω. Πρώτα όμως ρίξε μια ματιά σε όλα όσα θα συμβούν φέτος!
Τα μικρά βιβλιοπωλεία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού και των κοινοτήτων μας. Είναι το μέρος όπου οι συγγραφείς μπορούν να συνδεθούν με τους αναγνώστες και τις αναγνώστριες, όπου ανακαλύπτουμε νέους, άγνωστους κόσμους, όπου τα παιδιά γοητεύονται από τη συγκίνηση της ανάγνωσης που μπορεί να διαρκέσει μια ζωή.
Από τις 27 Μαΐου έως τη 1 Ιουνίου 2024 τα μικρά βιβλιοπωλεία ολόκληρης της Ελλάδας ενώνονται και μέσα από ξεχωριστές εκδηλώσεις συμμετέχουν πιο μεγάλη ανοιξιάτικη γιορτή που έγινε ποτέ, την Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων!
Ελάτε μαζί μας να γιορτάσουμε #miavdomadastamikra και να γίνουμε μια μεγάλη παρέα! Και όλα αυτά στους χώρους που αγαπάμε περισσότερο: τα μικρά βιβλιοπωλεία!
Η θεματική: Το συν!
Η Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων είναι μια δράση που βασίζεται στην ιδέα της σύνδεσης πολλών μικρών βιβλιοπωλείων για έναν κοινό σκοπό: την προώθηση της ανάγνωσης στις τοπικές μας κοινότητες.
Έτσι, φέτος θέλει να αναδείξει τη δύναμη της συνεργασίας και της συμμετοχής, την αξία της συνάντησης και της συνύπαρξης. Μας καλεί να ανακαλύψουμε βιβλία που μιλούν για τη σημασία της συμβίωσης, της συμπερίληψης, της συλλογικότητας και της συναίνεσης. Να πειραματιστούμε με τη σύνθεση διαφορετικών ιδεών και λογοτεχνικών ειδών, με τη συγγραφή και πολλά ακόμη.
Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων για παιδιά!
Οι μικροί αναγνώστες και αναγνώστριες θα ανακαλύψουν “τη δύναμη του συν” μέσα από ένα ξεχωριστό πρόγραμμα γεμάτο δημιουργικά εργαστήρια, παιχνίδια και αφηγήσεις παραμυθιών!
Βιβλιοπώλης & Βιβλιοπώλισσα για μια μέρα!
Και φέτος συγγραφείς και εικονογράφοι γίνονται “Βιβλιοπώλες & Βιβλιοπώλισσες για μια μέρα” στα μικρά βιβλιοπωλεία! Συναντούν αναγνώστες και αναγνώστριες, κουβεντιάζουν, προτείνουν αγαπημένα αναγνώσματα και υπογράφουν τα δικά τους βιβλία.
Και πότε θα γίνουν όλα αυτά;
Από τις 27 Μαΐου έως την 1η Ιουνίου! Save the date!