Το Fired Up Athens Ceramics Fair ανανεώνει το ραντεβού ανάμεσα σε κοινό και κεραμίστες στις 25 & 26 Μαΐου στην αγαπημένη Δημοτική Αγορά της Κυψέλης.
Για τέταρτη φορά, περισσότεροι από 60 κεραμίστες από όλη την Ελλάδα, θα συναντηθούν στην Αγορά από τις 11:00 έως και τις 21:00, εκθέτοντας και διαθέτοντας επιλεγμένα κομμάτια από όλα όσα δημιουργούν.
Για εσάς που λατρεύετε την τέχνη της κεραμικής, στο διήμερο αυτό θα γνωρίσετε τους δημιουργούς αλλά και την ιστορία που κρύβεται πίσω από το κάθε αντικείμενο. Παράλληλα, θα έχετε την ευκαιρία να δείτε ξανά αγαπημένους σας καλλιτέχνες, που συλλέγετε τη δουλειά τους και τη βλέπετε να εξελίσσεται μέσα στα χρόνια.
Μία συνάντηση από κεραμίστες δημιουργούς που σκοπό έχει να καθιερωθεί ως ένα σταθερό ραντεβού ανάμεσα σε κοινό και καλλιτέχνες.
Φέτος συμμετέχει ο κ. Μάνος Μαστοράκης ο οποίος ξεκίνησε την πορεία του στην κεραμική πριν 4 περίπου χρόνια αφού πρώτα δημιουργησε τον χώρο «Χίμαιρα art & craft», μια γκαλερί με κεραμικά απ όλη την Ελλάδα. Δουλευει κυρίως stoneware πηλούς στον τροχό και έχει παρακολουθήσει μαθήματα και σεμινάρια με τη Σοφία Τριγώνη, Γιώργο Βαβατση, Ηλία Χριστόπουλο, Guy Van Leemput και άλλους. Μαζί του η Ζωή Αργυροπούλου η οποία ασχολείται κυρίως με την κατασκευή κοσμημάτων από πορσελάνη και stoneware αλλα και με τη μικρογλυπτική. Έχει παρακολουθήσει μαθήματα και σεμινάρια με το Γιώργο Βαβάτση, Ηλία Χριστόπουλο, Γιάννη Αποστολίδη και άλλους. Και οι δύο ζουν και εργάζονται στη Σύρο.
Αυτή τη φορά στο Fired Up Athens Ceramics Fair θα πραγματοποιηθούν και δύο παράλληλες δράσεις:
- Το Σάββατο 25/5, 12:00 – 18:00 : Θα έχετε την ευκαιρία μικροί και μεγάλοι να πειραματιστείτε με τον τροχό, είστε έτοιμοι να γίνετε αγγειοπλάστες;
- Την Κυριακή 26/5, 12:00 – 15:00 : Ο κεραμίστας Θεόδωρος Γαλιγαλίδης (galigalidis_art) θα μας μυήσει στην παλαιά γιαπωνέζικη τεχνική ψησίματος κεραμικών, Raku.
Σας περιμένουμε για να γνωρίσετε από κοντά τους δημιουργούς, τα έργα τους και φυσικά για να λάβετε μέρος στις δράσεις μας.
25 & 26 Μαΐου στη Δημοτική Αγορά της Κυψέλης (Φωκίωνος Νέγρη 42)
Σάββατο 11:00 – 21:00
Κυριακή 11:00 – 21:00
Είσοδος Ελεύθερη, δεν απαιτείται αίτηση συμμετοχής.
Facebook Event